رسانه تخصصی روابط بین الملل

اروپا در اندیشه نفوذ در آسیای میانه

Diplomacyplus.ir/?p=6031
تارنمای اویل پرایس نوشت: همزمان با ادامه جنگ اوکراین و کاهش نفوذ روسیه در منطقه آسیای مرکزی، اروپایی‌ها در این اندیشه هستند که ائتلاف نزدیک تری با کشورهای این منطقه برقرار و مسیرهای تجاری جدیدی را ایجاد کنند.

تارنمای اویل پرایس نوشت: همزمان با ادامه جنگ اوکراین و کاهش نفوذ روسیه در منطقه آسیای مرکزی، اروپایی‌ها در این اندیشه هستند که ائتلاف نزدیک تری با کشورهای این منطقه برقرار و مسیرهای تجاری جدیدی را ایجاد کنند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، این رسانه به سفر اخیر جوسپ بورل دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا به کشورهای قزاقستان و ازبکستان به منظور دیدار  با وزیران خارجه آسیای مرکزی و نیز شرکت در کنفرانسی با هدف تقویت روابط جدید بین اروپا و آسیای مرکزی اشاره کرد و نوشت: نماینده ارشد روابط خارجی اتحادیه اروپا از این رویدادها برای برقراری روابط نزدیک تر اروپا با متحدان سنتی روسیه استفاده کرد.

وی در همایش «اتصال اتحادیه اروپا و کشورهای آسیای مرکزی» گفت داشتن ارتباط و گزینه های ارتباطی خوب است اما وابستگی بیش از حد و فقدان انتخاب می تواند هزینه داشته باشد.

اویل پرایس نوشت: این اظهارات بورل اشاره آشکار، اگر چه ضمنی، به وابستگی آسیای مرکزی به روسیه بود، اگرچه، همانطور که وی گفت، در مورد امنیت انرژی اروپا نیز صدق می کند.

بورل گفت درست مانند ما که بر توسعه اقتدار راهبردی خود متمرکز هستیم خواسته شرکای مان را نیز در همین زمینه به رسمیت می شناسیم. ما به خواسته شرکای خود در آسیای مرکزی برای مخالفت با هر گونه وابستگی به شرکای بین المللی احترام می گذاریم.

اویل پرایس مدعی شد مسکو قبلا روابط و همکاری نزدیک آسیای مرکزی و غرب به ویژه در قزاقستان را مورد انتقاد شدید قرار داده بود و آن را به عنوان وفادار نبودن این کشورها در حمایت از جنگ روسیه علیه اوکراین قلمداد کرد. مسکو در  ماه جاری پس از سفر «دونالد لو» دستیار وزیر امور خارجه آمریکا به آسیای مرکزی و تعهد ۲۵ میلیون دلاری برای تقویت مسیرهای تجاری و جذب سرمایه، بار دیگر نارضایتی خود را نشان داد.

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت خواسته واقعی آمریکا بازگرداندن کشورهای وابسته به حوزه نفوذ خود است.

وی توضیح داد روسیه در مقابل، با کشورهای آسیای مرکزی و مردم آنها با احترام رفتار می کند و خواستار توسعه و رفاه اقتصادی این کشورها است.

به نوشته اویل پرایس، اتحادیه اروپا فعالانه به سمت پر کردن خلا ناشی از کاهش نفوذ روسیه در منطقه آسیای مرکزی حرکت کرده است. ماه گذشته، چارلز میشل رئیس کمیسیون اروپا، در نشستی  با رهبران آسیای مرکزی حضور یافت.

کمیسیون اروپا متعاقباً قراردادی را امضا کرد تا از قزاقستان – که رئیس کمیسیون اروپا آن را «شریک حیاتی» اتحادیه اروپا توصیف کرده – برای تامین هیدروژن سبز و فلزات خاکی کمیاب استفاده کند.

بورل همچنین مشتاق همکاری با قزاقستان بوده است. وی در مسیر سمرقند دیداری با رئیس جمهوری این کشور در آستانه داشته است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این دیدار به طور غیرمستقیم از سیاست آستانه در جنگ اوکراین قدردانی کرد.

«شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان نیز  در همایش اتصال اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی علاقه مندی خود را برای روابط نزدیک با اروپا ابراز کرد و گفت روند پیچیده و غیرقابل پیش بینی ژئوپلتیکی بر ضرورت گسترش مشارکت دوجانبه تاکید دارد. وی هفته آینده به فرانسه سفر می کند.

اویل پرایس نوشت: اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی علاقه مند به ایجاد مسیر حمل و نقل موسوم به «میدل کوریدور» (راهروی میانه) هستند که روسیه را دور می زند و از دریای خزر عبور می کند، اما رفع موانع ساخت این مسیر سالها طول می کشد.

بورل در این زمینه گفت اروپایی ها و کشورهای آسیای مرکزی در مقابله با چالش ها متحد هستند.

وی افزود اتحادیه اروپا ۳۰۰ میلیون یورو برای این منطقه در چهار سال آینده اختصاص داده است و کار امروز ما شناسایی راه هایی است که می توانیم از ظرفیت های موجود استفاده کرده و راه های ارتباطی پایدار را بسازیم.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط