رسانه تخصصی روابط بین الملل

ادعای ریاض درباره آزادی دو آمریکایی از زندان‌های صنعاء

Diplomacyplus.ir/?p=1638
سخنگوی وزارت دفاع عربستان سعودی که دی ماه گذشته به نادرست بودن ادعای خود درباره انبار تسلیحاتی ارتش یمن اذعان کرده بود، مدعی شد که نیروهای سعودی دو آمریکایی را از زندان‌های صنعاء آزاد کرده‌اند.

وزارت دفاع عربستان سعودی، بامداد امروز (جمعه)، مدعی شد که نیروهای این کشور به درخواست آمریکا عملیاتی امنیتی در یمن انجام داده‌اند.

«ترکی المالکی» سخنگوی وزارت دفاع عربستان و ائتلاف سعودی در این خصوص ادعا کرد که در راستای شراکت مستحکم میان دولت این کشور و آمریکا در چارچوب همکاری نظامی و هماهنگی‌های امنیتی مشترک، آن‌ها توانسته‌اند دو شهروند آمریکایی تحت بازداشت در صنعاء را آزاد کنند.

المالکی که پیشتر نیز ادعاهایی در رابطه انبار تسلیحاتی ارتش یمن مطرح کرده بود و خود مجبور به تکذیب آن شده بود، بدون اشاره به نام این دو فرد ادعایی در ادامه ادعای خود اضافه کرد که با آن‌ها در صنعاء بدرفتاری شده و گذرنامه آن‌ها ضبط شده است.

وی همچنین مدعی شد که این دو فرد از صنعاء به عدن و سپس از آنجا به عربستان سعودی منتقل شده‌اند و پس از آن به مقامات آمریکایی تحویل داده‌ شده‌اند.

المالکی در حالی این ادعا را مطرح می‌کند که در دی ماه سال جاری، با انتشار ویدئویی از یک انبار تسلیحاتی مدعی شده بود که نیروهای ریاض توانسته‌اند یک انبار متعلق به ارتش یمن را شناسایی کند. اما تنها پس از گذشت چند ساعت رسانه‌ها فاش کردند که ویدئوی مذکور بخشی تقطیع‌شده از یک فیلم سینمایی آمریکایی است. این افشاگری باعث شد که سخنگوی ائتلاف سعودی در کنفرانسی مطبوعاتی در یمن رسما ساختگی بودن ویدئوی یادشده اعتراف کند.

سخنگوی ائتلاف سعودی در کنفرانسی با استاندار استان شبوه یمن در پاسخ به سؤال خبرنگاران مجبور شده بود تأیید کند که ویدئوی مذکور جعلی بوده است؛ اما با این حال او مدعی شد: «ما متعهد به اعتبارسنجی و شفافیت رویدادهای عملیاتی و رسانه‌ای هستیم. ویدئویی بحث‌برانگیز به اشتباه به دست ما رسید و این جزء اشتباه حاشیه‌ای در تعامل با منابع بود».

یک روز بعد از این کنفراس مطبوعاتی، رسانه‌ها همچنین خبر دادند که در کنفرانس مطبوعاتی یادشده سخنگوی ائتلاف افزون بر اذعان به ساختگی بودن ویدئوی یادشده، برای فرار از پاسخگویی به سؤالات خبرنگاران از یک عملیات فرضی سخن به میان آورده است.

روزنامه «الاخبار» به نقل از منابع یمنی خبر داده بود که سخنگوی ائتلاف سعودی در کنفرانس یادشده سعی داشته خبرنگاران حاضر را با اعلام یک عملیات نظامی جدید موسوم به «عملیات آزادی یمن سعادتمند» گمراه کند؛ عملیاتی که نه وزارت دفاع دولت مستعفی یمن و نه حامیان ائتلاف سعودی از آن باخبر نبودند و تنها پس از اظهارات المالکی از این عملیات که اصلا در کار نیست، آگاه شدند.

الاخبار اضافه کرده بود که سخنگوی ائتلاف سعودی قصد داشته با این اطلا‌ع‌رسانی فی‌البداهه و بدون آمادگی قبلی نقش عربستان سعودی در نبرد استان شبوه را پررنگ و در عین حال نقش امارات عربی متحده را کمرنگ کند؛ اما رسانه‌های نزدیک به ابوظبی او را دام سؤالات خود انداختند و با بی‌توجهی به عملیات فرضی المالکی، موضوع گفت‌و‌گو را به ویدئوی اخیر ائتلاف تغییر دادند.

ترکی المالکی که قادر به پاسخگویی به سؤالات خبرنگاران حاضر نبود، به صورت ضمنی اعتراف کرد که به دستگاه اطلاعات ائتلاف سعودی نفوذ شده است. سخنگوی ائتلاف هنگام دفاع از این رسوایی به بار آمده، با تکرار ادعای همیشگی ریاض، مدعی شد که کمیته کارشناسان سازمان ملل متحده ثابت کرده است که ایران از راه الحدیده و دریای مکران تسلیحات به یمن ارسال می‌کند؛ اما دستپاچگی بیش‌ از حد ترکی المالکی در کنفرانس مطبوعاتی باعث شد که او عملیات فرضی «آزادی یمن سعادتمند» را که خودش «مژده آن را داد»، عملیاتی نظامی ننامد و بگوید که این عملیات «در اصطلاح نظامی جدید نظامی محسوب نمی‌شود».

خبرنگارانی که درباره ویدئوی جعلی پاسخی دریافت نکرده بودند، سریع خود را در خارج از سالن به المالکی رساندند تا در این خصوص از او سؤال کنند؛ اما المالکی از ارائه توضیحات درباره عملیات فرضی خود طفره می‌رود و از خبرنگارانی که درباره ویدئوی ساختگی از او سؤال کردند، عصبانی می‌شود.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط