رسانه تخصصی روابط بین الملل

ادامه نقض آتش‌بس یمن از سوی ائتلاف سعودی

Diplomacyplus.ir/?p=3036
منابع خبری بامداد دوشنبه گزارش دادند، ائتلاف سعودی در ۲۴ ساعت گذشته ۹۶ بار آتش‌بس یمن را  نقض کرده است.

به گزارش المسیره، هواپیماهای تجسسی مسلح ائتلاف سعودی چهار بار شهرستان «حیس» واقع در استان الحدیده را هدف قرار دادند.

بر اساس این گزارش، هواپیماهای تجسسی ائتلاف سعودی همچنین با پرواز بر فراز استان الحدیده، آتش بس را نقض کردند.

این گزارش می‌افزاید، واحدهای موشکی و توپخانه ائتلاف سعودی نیز مناطقی در استان الحدیده را هدف قرار دادند.

این در حالی است که «هانس گروندبرگ» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن پنجشنبه گذشته اعلام کرده که طرف‌های درگیر در یمن توافق کرده‌اند که آتش‌بس را برای دو ماه دیگر تمدید کنند.

به پیشنهاد سازمان ملل متحد یک آتش بس دوماهه از دوم آوریل (۱۳ فروردین) در یمن برقرار شد که از مهمترین مفاد آن ورود ۱۸ کشتی حامل سوخت به بنادر الحدیده و اجازه دو پرواز رفت و برگشت هفتگی از فرودگاه صنعا بود.

با پایان این آتش بس که بارها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شد، رایزنی‌های سازمان ملل برای تمدید دوباره آن آغاز شد و در نهایت پنجشنبه گذشته فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن از دستیابی به توافق برای تمدید دوماهه آن خبر داد.

شورای عالی سیاسی یمن چهارشنبه گذشته تاکید کرده بود که تمدید آتش‌بس منوط به اجرای کلیه تعهدات دوره قبل آتش‌ بس و جبران خسارت‌های ناشی از نقض آن است.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن – فقیرترین کشور عربی – آغاز کرد.

برخلاف انتظار سعودی‌ها، حملات آنها به سپر محکم مقاومت ملت یمن برخورد کرد و بعد از هفت سال پایداری و ضربات دردناک یمنی‌ها به عمق اراضی سعودی‌ها، بویژه تاسیسات آرامکو، ریاض به ناچار تن به آتش بس به امید خروج از باتلاق جنگ یمن داد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط