رسانه تخصصی روابط بین الملل

احتمال تبدیل جنگ یمن به درگیری دریایی

Diplomacyplus.ir/?p=6404
یمن شاهد تحرکات نظامی متقابل جنبش انصارالله و ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان در منطقه ساحلی غربی استان تعز، نزدیک به کریدور ناوبری بین‌المللی باب المندب است.

به نقل از عربی۲۱، یک منبع نظامی رسمی مدعی شد که تمامی اقدامات نظامی انصارالله موید این است که یک رویکرد نبرد دریایی احتمالی در آینده وجود دارد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت، در مقابل تحرکات نظامی انصارالله، اقدامات مشابهی از سوی طارق صالح، فرمانده نیروهای مقاومت ملی مورد حمایت امارات و عضو شورای ریاستی مناطق ساحلی غربی استان تعز و مناطق حومه جنوبی استان حدیده وجود دارد.

منبع مذکور گفت، ممکن است ماموریت تامین امنیت تنگه باب المندب که یک کریدور ناوبری بین‌المللی است، با حمایت عربستان، امارات و پشتیبانی طارق صالح به محسن الداعری، وزیر دفاع دولت مستعفی یمن واگذار شود.

این منبع فاش کرد، نیروهای آمریکایی و بریتانیایی درباره تسلیحات جدیدی که ممکن است توسط ناوگان پنجم آمریکا مورد استفاده قرار گیرد از جمله سیستم ارتباطی، قایق‌های بدون سرنشین و پهپادهای اسرائیلی رزمایش دریایی انجام می‌دهند.

این منبع نظامی خاطرنشان کرد، شورای ریاستی نگران است که ناوگان پنجم در پاسخ به حمله احتمالی انصارالله به کریدور دریایی انرژی جهانی «باب ‌المندب» وارد مداخله نظامی مستقیم شود.

آوریل گذشته، نیروی دریایی ایالات متحده تشکیل «گروه ویژه مشترک ۱۵۳» را برای گشت‌زنی در دریای سرخ و مبارزه با «فعالیت های تروریستی و قاچاق» اعلام کرد که شامل عربستان، مصر، امارات، اردن و ایالات متحده آمریکا می‌شود.

وی گفت، امارات و عربستان برای جلوگیری از حملات موشکی یا پهپادی انصارالله به خاک خود ممکن است از مداخله مستقیم در درگیری احتمالی در دوره آتی یا از شرکت در نیروهای عملیات مشترک دریایی فاصله بگیرند. البته ممکن است ریاض پس از دستیابی به سامانه‌های جدید پدافند هوایی که برای رهگیری هرگونه حملات پهپادی، از جمله حملات انصارالله که عمق عربستان را در سال‌های گذشته هدف قرار داده، به‌طور غیرمستقیم حضور داشته باشد.

این منبع نظامی یمنی تصریح کرد، عربستان قبل از پایان مدت آتش‌بس شش ماهه سازمان ملل که در اکتبر گذشته نتوانست تمدید شود، سامانه دفاع هوایی جدیدی را از چین دریافت کرد و آزمایش‌های متعددی روی آن انجام داد و کارایی این سامانه را در دفع هرگونه حمله پهپادی به اثبات رساند. سعودی‌ها در هیچ نبردی به عنوان حامیان مستقیم ظاهر نخواهند شد و الداعری، وزیر دفاع دولت مستعفی یمن، طارق صالح و نیروهای گارد ساحلی این دولت در استان المهره در شرق این کشور در خط مقدم نبرد حضور خواهند داشت.

از سوی دیگر، محمد العاطفی، وزیر دفاع دولت نجات ملی یمن تهدید کرد که با قدرت و قاطعانه با هرگونه اقدامی که تهدیدی علیه حاکمیت دریایی و ملی یمن باشد، برخورد خواهد کرد.

وی افزود: در مرحله بعد امنیت دریایی آب‌های منطقه‌ای یمن در اولویت خواهد بود. تنگه باب المندب، خلیج عدن، دریای عرب، امتداد منطقه‌ای ارخبیل سقطری و جزایر یمنی بخشی از این کشور هستند و ما بر آنها حاکمیت کامل داریم.

العاطفی با بیان اینکه  همه ابزارها برای رسیدن به یک پایان مثبت فراهم است، گفت، انصارالله گزینه‌هایی دارد که در صورت توسل به آنها، کسی این جنبش را سرزنش نمی‌کند.

وی ادامه داد، ائتلاف عربی خلاف جریان آب شنا می‌کند و اقداماتش گواه بر این است که تمایلی به برقراری صلح ندارد.

تعداد زیادی کشتی‌های تجاری بین‌المللی از خلیج عدن و تنگه باب المندب عبور می‌کنند که در سال‌های اخیر مورد حملاتی قرار گرفته‌اند و واشنگتن و کشورهای حوزه خلیج فارس مانند عربستان آن را «تروریستی» توصیف کرده‌اند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط