رسانه تخصصی روابط بین الملل

آمریکا بدنبال همکاری ریاض و تل آویو در سایت “ماسه‌های سرخ” است

Diplomacyplus.ir/?p=5578
پایگاه خبری «المانیتور» نوشت: پس از اعتراف آمریکا به فناوری پیشرفته پهپادی و موشکی ایران، دولت بایدن قصد دارد زمینه همکاری تل آویو و ریاض برای ایحاد شبکه ای پدافندی را فراهم کند که سایت های آموزشی «الرمال الحمراء» (ماسه‌های سرخ) عربستان و «نیومکزیکو» آمریکا در این زمینه نقش اصلی را خواهند داشت.

به گزارش پایگاه خبری آمریکایی «المانیتور» در گزارشی از هماهنگی ارتش آمریکا و دولت ریاض برای ایجاد ارتباط یک شبکه های پدافند هوایی بین کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با رژیم صهیونیستی خبر داد و به نقل از یک مقام نظامی فرماندهی مرکزی آمریکا بدون افشای نام نوشت که یکی از اولویت‌های این فرماندهی متقاعد کردن کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس برای مرتبط کردن شبکه‌های پدافند هوایی خود با رژیم اسرائیل برای مقابله با آنچه به زعم واشنگتن و تل آویو “تهدید ایران” خوانده شده، است.

او افزود: «مایکل ایرک کوریلا» فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا و کارکنانش پیشنهادی برای ایجاد یک مرکز آموزشی در عربستان سعودی برای آموزش فناوری های ضد پهپادی با همکاری با اسرائیل زیر نظر آمریکا ارائه کرده اند.

برپایه این گزاش، سایت آموزشی عربستان «الرمال الحمراء» (ماسه‌های سرخ) نامیده شده و یک سایت آموزشی آمریکایی در صحرای «نیومکزیکو» نقش مهمی در اهداف دولت بایدن برای افزایش همکاری‌ها بین نیروهای نظامی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و ارتش رژیم اسرائیل برای ایجاد یک شبکه پدافندی ایفا خواهندکرد.

این گزارش می افزاید: “به گفته ژنرال آمریکایی «جان کوگبیل» معاون اداره فرماندهی عملیات، هیچ کشوری در منطقه دارای امکانات پدافند هوایی و موشکی کافی برای محافظت از آن در برابر هرگونه حمله از هر جهتی نیست و باید یک برنامه یکپارچه که در آن بخش‌های آتش بار دخالت داشته باشند، شکل گیرد. بنابراین ما در حال ایجاد امنیت منطقه ای برای تعامل با کشورهای عرب خلیج فارس و سپس ارزیابی تمایل آنها برای همکاری چندجانبه با تل آویو جهت آمادگی برای همکاری با آن هستیم.”

در این گزارش که در خبرگزاری مطبوعات یمن بازنشر شده، همچنین آمده است: هدف از مشارکت در سایت «الرمال الحمراء» (ماسه های سرخ) مشخص نیست اما همکاری نزدیک با کشورهای عرب خلیج‌فارس نیز می‌تواند به برتری از دست رفته آمریکا در بازار پهپادها در منطقه درسایه رقابت چین و ایران در این زمینه کمک کند.

ژنرال «فرانک مک‌کنزی» فرمانده سابق مرکز فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه (سنتکام) سال گذشته در حضور اعضای کنگره اعتراف کرد: “فناوری پیشرفته پهپادها و موشکی ایران برای اولین بار از زمان جنگ کره، برتری هوایی آمریکا در منطقه را تضعیف کرده است.”

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط