رسانه تخصصی روابط بین الملل

آغاز رویه‌های اجرایی توافق مرزبندی لبنان و رژیم صهیونیستی

Diplomacyplus.ir/?p=5149
به دنبال موافقت اولیه طرف لبنانی و صهیونیستی برای انجام توافق مرزبندی، آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها در صدد انجام مقدمات و سازوکار امضای توافقنامه مذکور بوده و طبق اطلاعات موجود این قرارداد به شکل غیرمستقیم میان بیروت و تل‌آویو به امضا خواهد رسید.

 بعد از موافقت‌ اولیه لبنان و رژیم صهیونیستی درباره نسخه نهایی پیش‌نویس توافق مرزبندی دریایی، این توافقنامه در آستانه ورود به مرحله عملیاتی قرار دارد. همچنین پس از شروع مراحل اجرایی مربوط به تدوین نهایی اسنادی که باید به امضای نمایندگان دو طرف با مشارکت آمریکا و سازمان ملل متحد برسد، رسما انجام این توافق اعلام خواهد شد.

روزنامه الاخبار در یادداشتی به همین منظور اعلام کرد، اندکی بعد از آنکه «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان نسخه نهایی پیش‌نویس توافقنامه را دریافت کرد، اظهارات رسمی لبنانی‌ها نشان داد که توافق تقریبا حاصل شده است. کابینه رژیم صهیونیستی به ریاست «یائیر لاپید» نیز اعلام کرد که در آستانه یک توافق تاریخی هستیم. مواضع دیگری نیز از جانب طرف‌های داخلی و خارجی درباره حل پرونده مرزبندی لبنان و فلسطین اشغالی اتخاذ شد که برجسته‌ترین موضع خارجی مربوط به «جو بایدن» رئیس جمهوری ایالات متحده بود که در تماس تلفنی با رئیس جمهور لبنان، حل و فصل پرونده مذکور را به او تبریک گفت.

اما درمورد مواضع داخلی لبنان بارزترین مواضع مربوط به سید «حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله بود که شب گذشته در سخنرانی خود اعلام کرد، مقاومت با آرامش و به شکل مثبت با پرونده مرزبندی تعامل می‌کند اما تا زمانی که تفاهم یا توافق نهایی در منطقه راس‌الناقوره حاصل شود، مقاومت همچنان در حالت آمادگی قرار دارد.

دبیر کل حزب‌الله همچنین مجددا تاکید کرد که مقاومت به دنبال تعیین خطوط دریایی نیست بلکه به دفاع از آنچه مسئولان دولتی لبنان در خصوص دستیابی این کشور به حقوق خود اعلام کردند، ادامه می‌دهد. زمانی که رئیس جمهور موضع رسمی لبنان را در خصوص موافقت با این توافق اعلام کند ما می‌توانیم بگوییم که این امر انجام شده است. ما باید تا آن زمان هوشیار باشیم.

سید حسن نصرالله همچنین اظهار داشت، کسانی که خیانت می‌کنند و مشغول اتهام‌زنی و اعتراض به توافق هستند باید منتظر متن نهایی باقی بمانند و سپس می‌توانند اعتراض کنند اما با روحیه ملی و نه انگیزه تسویه‌حساب‌های سیاسی. درحال حاضر آنچه که برای مقاومت اهمیت دارد استخراج نفت و گاز از میادین لبنان است. زمانی که توافق نهایی امضا شود می‌توان گفت که این تفاهم یا توافق انجام گرفته است. آنچه که به دست می‌آید یک دستاورد ملی است که با همبستگی رسمی ملی تحقق می‌یابد.

وی خطاب به رهبران و رزمندگان مقاومت گفت که تا زمان امضای توافق و بعد از آن و بعد از آن…. شما باید همچنان در حالت آمادگی و هوشیاری باشید.

رویه‌های عملیاتی توافق مرزبندی لبنان و فلسطین اشغالی

از نظر رویه‌های اجرایی، فرستاده آمریکایی به مقامات لبنانی اعلام کرد که یائیر لاپید موافقت کابینه خود برای انجام توافق مرزبندی با لبنان را تایید و تضمین می‌کند. اطلاعات نشان می‌دهد که نخست‌وزیر کابینه موقت رژیم صهیونیستی شب گذشته یک نسخه از پیش‌نویس توافق مرزی را برای رئیس کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) ارسال کرده و خواستار ارائه آن به همه اعضای کنست شده است. دفتر ریاست کنست رژیم صهیونیستی نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد « بنا به درخواست کابینه و در سایه اهمیت موضوع، رئیس کنست تصمیم گرفت تا اجازه ارائه پیش‌نویس توافق تعیین مرزهای دریایی شمالی بین اسرائیل (فلسطین اشغالی) و لبنان را بدهد. ارائه این پیش‌نویس به اعضای کنست امکان می‌دهد تا جزئیات آن را بررسی کنند».

مشاور حقوقی کابینه رژیم صهیونیستی نیز شب گذشته اعلام کرد که هیچ منع قانونی برای ارائه توافق مرزبندی با لبنان به کنست وجود ندارد و خوب است که کنست نیز این توافق را مطالعه و آن را تصویب کند.

طبق تماس‌هایی که آمریکایی‌ها با طرف‌های مربوطه در پرونده مرزبندی برقرار کرده‌اند به نظر می‌رسد که اعلام رسمی توافق قبل از 27 اکتبر جاری نخواهد بود. بعد از آن نیز تا تاریخ 31 اکتبر بیروت و تل‌آویو 4 روز فرصت دارند که قبل از ورود لبنان به خلاء ریاست‌جمهوری و نیز پیش از آغاز انتخابات کنست رژیم صهیونیستی اقدامات عملی خود را برای انجام توافق مذکور تکمیل کنند.

با توجه به رایزنی‌هایی که میان آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها صورت گرفته احتمالا امروز کابینه یائیر لاپید در بیانیه‌ای رسمی موافقت خود را با نسخه نهایی پیش‌نویس توافق مرزی اعلام کند و بعد از آن لبنان نیز با صدور بیانیه‌ای از جانب دفتر ریاست‌‌جمهوری موافقت رسمی خود را ابراز خواهد کرد و بعد از آن باید منتظر تشریفات مرحله اعلام رسمی توافق باشیم. اطلاعات اولیه حاکی از آن است که لبنان و اسرائیل دو نسخه جداگانه از این توافقنامه را امضا خواهند کرد و سپس آنها را به آمریکا ارسال می‌کنند. یک کپی از این اوراق نیز در اختیار سازمان ملل قرار می‌گیرد.

بر این اساس در مرحله فعلی که دوره ریاست‌جمهوری میشل عون به پایان نرسیده او می‌تواند شخصا توافقنامه را امضا یا نماینده‌ای را به این منظور تعیین کند. در مورد تشریفات مربوط به امضای توافقنامه مرزبندی نیز اطلاعات نشان می‌دهد که احتمالا آموس هوکشتاین به همراه یک نماینده ارشد از سازمان ملل در منطقه راس‌الناقوره حاضر می‌شوند.

همچنین به نظر می‌رسد که هیئت لبنانی در این منطقه در یک اتاق دیگر یک سند جداگانه از توافق مذکور را امضا کرده و آن را تحویل فرستاده آمریکایی می‌دهد و طرف صهیونیستی نیز به همین شکل عمل خواهد کرد. بر این اساس همانطور که طرف لبنانی پیشتر تاکید کرده بود هیچگونه دیدار مستقیمی میان هیئت‌های لبنانی و اسرائیلی صورت نخواهد گرفت. این درحالی است که صهیونیست‌ها تلاش زیادی برای دیدار با هیئت لبنانی و امضای مستقیم توافقنامه مرزبندی انجام داده بودند تا از این امر به عنوان تبلیغات انتخاباتی برای خود استفاده کنند.

در این میان دولت آمریکا اعلام کرده که تضمین‌های لازم را در خصوص جلوگیری از هرگونه شکاف در توافق مرزبندی به طرف لبنانی و اسرائیلی می‌دهد. رسانه‌های صهیونیستی در این زمینه اعلام کردند که دولت ایالات متحده به اسرائیل تضمین داده که منافع اقتصادی و امنیتی تل‌آویو در این توافقنامه حفظ شده و هیچ اقدامی از جانب لبنان برای نقض توافق مذکور صورت نگیرد.

در مورد لبنان نیز روزنامه الاخبار گزارش داد که جو بایدن به میشل عون گفته که واشنگتن تضمین می‌دهد اسرائیل کاملا به توافق مرزبندی پایبند باشد و آمریکا اجازه نخواهد داد هیچکس در اسرائیل (فلسطین اشغالی) توافق مذکور را نقض کند.

از طرف دیگر فرانسه نیز که اخیرا به طور مستقیم به پرونده مرزبندی لبنان و فلسطین اشغالی ورود کرده بود سعی دارد تضمین‌های اضافی در خصوص پایبندی دو طرف به توافقنامه تعیین مرزهای دریایی بدهد. احتمال می‌رود وزیر خارجه فرانسه در سفر به بیروت سندی مبنی بر تعهد شرکت توتال به انجام عملیات حفاری برای لبنان با خود خواهد آورد. این شرکت همچنین به طرف اسرائیلی تضمین داده تا غرامت مورد نظر آن را در ازای تسلط کامل لبنان به میدان قانا بپردازد. به نظر می‌رسد که فرانسه قصد دارد نقشی در انجام توافق مرزبندی لبنان و فلسطین اشغالی ایفا کند تا بتواند حضور خود را در عرصه سیاسی لبنان بیش از پیش تقویت نماید.

در میان این تحرکات فرانسه منابع آگاه گزارش می‌دهند که پاریس طی همه این مدت و در ادوار مختلف مذاکرات غیرمستقیم کاری را انجام می‌داده که آمریکا می‌خواست و هیچ ابتکار مستقلی نداشته است. از آن گذشته تلاش‌های آمریکا و اروپا برای انجام توافق مرزبندی میان لبنان و رژیم صهیونیستی بیشتر به دلیل بحران گسترده انرژی این کشورها ناشی از جنگ اوکراین است که موجب شده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها برای حل این بحران خود به منابع انرژی مدفون در دریای مدیترانه چشم بدوزند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط