رسانه تخصصی روابط بین الملل

آذربایجان یا ارمنستان؛ کدام یک از انعقاد تفاهم صلح نفع می‌برند؟

Diplomacyplus.ir/?p=2914
یک کارشناس مسائل حوزه قفقاز ابراز عقیده کرد: در صورت تفاهم صلح در مورد مسائل مرزی میان آذربایجان و ارمنستان، به نظر می رسد آذربایجان به دلیل امکان دسترسی مستقیم به نخجوان و سپس ترکیه از امتیاز ویژه ای برخوردار خواهد شد.

سید محمدرضا دماوندی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی از نشست سه جانبه‌ای که با حضور علی اف رئیس جمهور آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان با رئیس شورای اتحادیه اروپا درباره حل اختلافات مرزی دو کشور در بروکسل برگزار شد گفت: ادعای تفاهم برای ایجاد راهگذر زنگزور  مهمترین موضوع از منظر منافع ملی ایران است که باید به دقت مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: آن گونه که رئیس جمهور آذربایجان می‌گوید قرار است خط ریلی و جاده حمل و نقل زمینی تحت عنوان راهگذر زنگزور، خاک اصلی آذربایجان را به نخجوان متصل کند. از نظر باکو ایجاد این راهگذر یک حق طبیعی و قانونی است و ایروان می‌بایست با آن موافقت کند، زیرا ما به ازاء راهگذر لاچین است که امکان دسترسی ارمنستان به قره‌باغ کوهستانی را فراهم کرده است.

این کارشناس مسائل حوزه قفقاز همچنین بیان کرد: این در حالی است که آرمن گریگوریان دبیر شورای عالی ارمنستان با رد ادعای رئیس جمهور آذربایجان اعلام کرده هیچ راهگذری در قلمرو جمهوری ارمنستان نمی‌تواند وجود داشته باشد و همه توافقات صورت گرفته در بروکسل صرفا درباره بازگشایی راه‌های حمل و نقل است.

دماوندی اظهار داشت: اگر راهگذر زنگزور آن گونه که باکو ادعا می‌کند مورد توافق قرار گرفته باشد و یا بازگشایی راه‌های حمل و نقل مورد ادعای ایروان، در هر صورت جمهوری آذربایجان به دلیل امکان دسترسی مستقیم به نخجوان و سپس ترکیه از امتیاز ویژه‌ای برخوردار خواهد شد. علاوه بر اینکه می‌توان پیش‌بینی کرد در آینده از کنار این رهگذر یا راه‌های حمل و نقل بازگشایی شده شاهد عبور خط لوله‌های نفت و گاز هم باشیم.

دماوندی افزود: اگرچه دولت ارمنستان اظهارات مقامات و رسانه‌های آذری در مورد مصالحه برای واگذاری راهگذر را تکذیب می‌کند اما مخالفان پاشینیان وی را متهم به عقب‌نشینی در مقابل باکو و پنهان نگه داشتن توافقاتی که با طرف آذری داشته، می‌کنند. به گفته مخالفان همان گونه که در سال ۲۰۲۰ پاشینیان عامل شکست در جنگ ۴۴ روزه در برابر جمهوری آذربایجان بود اینک نیز با ناتوانی در مذاکرات سیاسی که منجر به از دست رفتن منافع حیاتی ارمنستان می‌شود، شکست دیگری را بر مردم این کشور تحمیل می‌کند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط