رسانه تخصصی روابط بین الملل

چین تا سال ۲۰۳۰ تایوان را تصرف می‌کند

Diplomacyplus.ir/?p=2609
آوریل هاینز مدیر اطلاعات ملی آمریکا مدعی شد چین قدرت نظامی مورد نیاز خود را برای حمله و تصرف تایوان تا سال ۲۰۳۰ میلادی یا حتی زودتر تقویت می‌کند.

واشنگتن تایمز نوشت: این مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا تهدید چین علیه تایوان را «بسیار جدی» توصیف کرد.

هاینز روز سه شنبه در جلسه سنا مدعی شد رهبران چین از حمله روسیه به اوکراین درس می گیرند اما همچنان مصمم هستند تایوان را ترجیحا از طریق تسلیم شدن دولت این کشور تصرف کنند.

پکن این جزیره را با تقریبا ۲۴ میلیون نفر سکنه بخشی از چین قلمداد می کند و از تلاش های آمریکا برای تقویت منابع دفاعی تایوان خشمگین است.

هاینز در جلسه کمیته خدمات نیروهای مسلح سنای آمریکا درباره تهدیدهای جهانی فزاینده علیه امنیت آمریکاگفت: از نظر ما آنها تلاش می کنند در موقعیتی قرار گیرند که بتوانند تایوان را تصرف کنند. من فکر می کنم که اوضاع از حالا تا سال ۲۰۳۰ بحرانی و بسیار وخیم است.

واشنگن تایمز نوشت: توانمندی های نظامی آمریکا و تایوان می تواند در این تصمیم چین موثر باشد. این توانمندی ها در سایه حمله روسیه به اوکراین تقویت شده است.

هاینز پیش بینی حمله نظامی چین به تایوان را برای دستگاه های اطلاعاتی دشوارتر از حمله روسیه به اوکراین توصیف کرد. تحلیلگران آمریکایی و کاخ سفید در دولت بایدن بارها قبل از حمله روسیه به اوکراین هشدار داده بودند.

اکسات بارِیر مدیر سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا گفت این امکان وجود دارد که چین درگیری ها در اوکراین را فرصتی برای حمله به تایوان قلمداد کند. با این حال ارزیابی های سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا نشان می دهد که چین ممکن است اکنون آمادگی این حمله را نداشته باشد.

باریرر گفت که چین تایوان را تهدید می کند و همچنان به فعالیت های نظامی تحریک آمیز خود از جمله حمله هواپیماهای جنگی به مناطق دفاع هوایی تایپه ادامه می دهد.

این ژنرال آمریکایی گفت: چین بسرعت نیروهای نظامی خود را در همه زمینه ها از جمله سلاح های سایبری و فضایی تقویت می کند که این امر توازن در بازداندگی در تنگه تایوان را به هم می زند.

پیشتر ویلیام برنز رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مدعی شده بود که شی جین پینگ رئیس جمهوری چین عزم خود را برای بازپس گیری جزیره تایوان جزم کرده است.

رئیس سیا در مصاحبه با روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز گفت: حتی برای یک لحظه هم فکر نمی کنم که تصمیم شی جین پینگ برای بدست آوردن کنترل تایوان در طول زمان از بین رفته است.

رئیس جمهوری چین اعلام کرده که بازپس گیری تایوان هدف اصلی سیاست های این کشور در «نوسازی» ملی است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط