رسانه تخصصی روابط بین الملل

پروژه صهیونیستی برای تبدیل بحرین به فلسطینی دیگر

Diplomacyplus.ir/?p=4778
در دومین سالگرد عادی سازی روابط بحرین با رژیم صهیونیستی، رئیس این رژیم به منامه سفر خواهد کرد تا با حاکم بحرین دیدار و گفتگو کند، سفری که با هدف نفوذ گسترده در لایه‌های امنیتی و اقتصادی این شیخ نشین انجام می‌شود.

الوقت- درحالی که رژیم صهیونیستی جنایات خود علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری و قدس اشغالی را تشدید کرده است و حتی صدای سازمانهای حقوق بشری غربی را هم درآمده است اما رژیمهای سازشکار عرب که در راستای سیاست عادی سازی چشم و گوش خود را به روی این جنایات بسته‌اند هر روز روابط خود را با این رژیم تقویت می‌کنند. به همین منظور، اسحاق مرتزوگ، رئیس رژیم صهیونیستی از قصد خود برای سفر به بحرین خبر داد که اولین دیدار رسمی یک رئیس رژیم صهیونیستی از منامه خواهد بود. هرتزوگ گفت که در سفر به بحرین با حمد بن عیسی حاکم این کشور دیدار خواهد کرد تا راه‌های جدید برای گسترش روابط دو طرف را بررسی کنند. این سفر دو سال پس از توافق سازش و علنی سازی روابط میان تل‌آویو و منامه انجام می‌شود و سران دو رژیم در این مدت با سرعت بیشتری در مقایسه با دیگر دولت‌های سازشکار به سمت گسترش روابط در همه ابعاد به خصوص امنیتی پیش رفته‌اند. در بهمن ماه سال گذشته نیز نفتالی بنت، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی به بحرین سفر کرده بود.

مقامات آل‌خلیفه با هدف کسب بیشترین بهره ممکن در حوزه‌های اقتصادی و تکنولویژیکی و سیاسی و امنیتی، گوی سبقت را از دیگر کشورهای عربی که دارای روابط پنهانی با رژیم صهیونیستی هستند ربوده‌اند. در واقع کسب حمایت‌های مالی یکی از اصلی ترین انگیزه های حکومت بحرین برای تسلیم شدن در برابر فشارهای آمریکا و عربستان سعودی بود. چالش‌های اقتصادی بحرین در سال 2020 در اثر کاهش شدید قیمت جهانی نفت، شیوع ویروس کرونا و ناکارآمدی حکومت در حل بحران اقتصادی موجب نیازمندی منامه به جذب وعده‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و اسرائیل شده بود. این در حالی است که با گذشت دو سال از امضا توافق عادی سازی و سفرهای مکرر مقامات و هیئت‌های دو طرف اما کمتری اثری از نتایج ثمربخش این اقدام خیانت آمیز و هزینه‌زا بر وضعیت اقتصادی و جایگاه منطقه‌ای حکومت بحرین دیده نمی‌شود که نشانگر برآورد اشتباه و خطای راهبردی سران آل خلیفه از پیشبینی آینده عادی سازی دارد.

رژیم آل خلیفه که ثبات تاج و تخت لرزان خود را به آمریکا و در سالهای اخیر به رژیم صهیونیستی سپرده است در زمانی که قرارداد عادی سازی را امضا کرد تصور میکرد با این اقدام پای صهیونیستها را به بحرین باز خواهد کرد و در مدت کوتاهی می‌تواند مشکلات اقتصادی خود را با استفاده از تجارب صهیونیستها حل کند اما در عمل هیچ اقدام مثبتی از این توافقات عاید حاکمان منامه نشد. زیرا این روابط یکطرفه به نفع صهیونیستها طراحی شده بود تا بتوانند راه نفوذ خود در خلیج فارس را هموار کنند که به این هدف دست پیدا کردند و برنامه عادی سازی همچون کلاه گشادی سر مقامات آل‌خلیفه رفت که مجبورند تا ابد با این ننگ به حیات خود ادامه دهند.

تلاش برای یهودی سازی بحرین

در حالی که با توسعه هرچه بیشتر روابط با رژیم صهیونیستی، رژیم آل‌خلیفه با چراغ سبز آمریکا فشارهای امنیتی برای خاموش کردن صدای مخالفت‌های عمومی در بحرین را تشدید می‌کند اما هر چه روابط دو رژیم مستحکم‌تر می‌شود به همان اندازه خشم و نفرت عمومی هم در بین بحرینی‌ها علیه تل‌آویو افزونتر می‌شود. واکنشهای مردم و گروه‌های مدنی بحرین علیه سفر صهیونیستها به این کشور در دو سال گذشته نشان داد که راه بحرینی‌‌ها با حاکمان سازشکار خود جدا است.

اگرچه مقامات آل‌خلیفه هیچ منفعتی از ایجاد روابط با صهیونیست‌ها کسب نکرده‌اند و حتی به ذهنشان نیز خطور نمی‌کند که اهدافی را برای خود در سرزمین‌های اشغالی تعریف کنند اما صهیونیست‌ها برخلاف اعراب، از نزدیک شدن به شیخ‌نشیها سیاستهای کلانی را دنبال می‌کنند. اخیرا شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین در بیانیه‌ای نسبت به یهودی سازی بحرین هشدار داد و از بحرینی‌ها خواست تا در مقابل توطئه صهیونیستها که با مقدمه خرید زمین انجام می‌شود هوشیار باشند. عیسی قاسم گفت که احداث محله یهودی نشین در منامه به معنای تحریف تاریخ میهن و محو اسناد و شواهدی از اصالت شهروندان اصلی و همچنین گشودن در‌ها به روی اشغالگری اسرائیل با همدستی سیاست داخلی است.

هشدارهای رهبر شیعیان بحرین درحالی است که آل خلیفه برای اینکه نظر مساعد صهیونیستها را جلب کند، «انجمن اقلیت یهودیان حوزه خلیج [فارس]» را تاسیس کرده است که نخستین سازمان رسمی یهودی در بحرین به شمار می‌آید. هدف از تاسیس این سازمان، گسترش در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و ایجاد جوامع یهودی است که شامل یهودیان امارات، بحرین، عمان، عربستان، قطر و کویت می‌شود. سیاست نفوذ مخفیانه به کشورهای اسلامی ادامه همان سیاستی است که 100 سال پیش در فلسطین شروع شد و با اعزام یهودیان به سرزمین فلسطینی‌ها و خرید بخشی از زمینهای آنها، مقدمه برای اشغالگری فراهم شد و این بار سعی دارند تا این طرح را در دیگر جوامع عربی نیز پیاده کنند و بحرین و امارات خادمان و دروازه ورود صهیونیستها به خلیج فارس شده‌اند.

سپردن امنیت آل خلیفه به باد

خوش خدمتی آل‌خلیفه به صهیونیستها درحالی است که این رژیم، شیعیان بحرین را که اکثریت جمعیت بحرین را تشکیل می‌دهند از بسیاری فعالیتهای دینی و فرهنگی محروم کرده است اما در مقابل، یهودیان در این کشور از اواع آزادی‌ها برخوردار هستند و بدون هیچ مزاحمتی می‌توانند مراسمات و رسوم خود را برگزار کنند. سرکوب گسترده شیعیان اکنون به یک هدف مهم همکاری‌های امنیتی رژیم آل خلیفه با صهیونیست‌ها تبدیل شده است تا در شرایط ضعف مشروعیت سیاسی و لرزان بودن ستون‌های اصلی نگه دارنده رژیم، کمک‌های امنیتی صهیونیست‌ها ستون پشتیبان خارجی آل خلیفه را تقویت کند. بنابراین مشاهده می‌شود در دو سال اخیر و پس از شروع روند عادی‌سازی عملاً سیاست سرکوب‌گری  در برابر اعتراضات مدنی شیعیان و فشارها علیه فعالان سیاسی و رهبران شیعه بحرین تشدید شده است.

باتوجه به اینکه در دو دهه اخیر آل‌خلیفه صدها هزار نفر را از کشورهای اسلامی به بحرین منتقل کرده و به آنها تابعیت داده تا بتواند دموگرافی این کشور را تغییر داده و جمعیت شیعیان را کاهش دهد، به همین منظور صهیونیستها نیز بدون هیچگونه مشکلی می‌توانند تابعیت بحرین را هم بگیرند و سران تل‌آویو روی این موضوع حساب ویژه باز کرده‌اند، زیرا بحرین می‌تواند فلسطین دیگری برای صهیونیستها باشد.

رژیم آل‌خلیفه که در بین مردم بحرین جایگاهی ندارد و رژیم وارداتی لقب گرفته است، برای اینکه پایه‌های لرزان تاج و تخت خود را چند صباحی بیشتر حفظ کند به ریسمان صهیونیستهایی چنگ زده است که حتی از تامین امنیت شهروندان خود نیز عاجز هستند و وارد شدن به طرحهای منطقه‌ای تل‌آویو که با هدف ضربه زدن به محور مقاومت انجام می‌شود سرنوشتی جز شکست و نابودی به همراه نخواهد داشت.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط