رسانه تخصصی روابط بین الملل

معنای سیاست خویشتن داری سوریه مقابل تجاوزات صهیونیست‌ها

Diplomacyplus.ir/?p=4221
عبدالباری عطوان در یادداشت جدید خود به بررسی تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی به مواضع سوریه و حمله پهپادی صورت گرفته به پایگاه التنف آمریکا پرداخته و خویشتن‌داری دمشق در برابر تجاوزات اشغالگران را در بازه زمانی فعلی حکیمانه توصیف کرد.
یکشنبه شب رژیم اشغالگر صهیونیستی در ادامه تجاوزات خود، بندر طرسوس سوریه را هدف حملات جنگنده‌های خود قرار داد که طی آن ۳ تن از نیروهای سوری به شهادت رسیده و ۳ نفر دیگر زخمی شدند.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه رای‌الیوم در یادداشتی به همین موضوع اشاره کرده و نوشت، ساعاتی بعد از تجاوز جنگنده‌های اسرائیلی به بندر طرسوس ، پایگاه آمریکایی  التنف در مثلث مرزی سوریه و عراق و اردن مورد هدف قرار گرفته و آمریکا طبق معمول وقوع هرگونه تلفات در میان نیروهای خود را تکذیب کرد. ما نیز همانند میلیون‌ها نفر در سوریه و خارج از آن انتظار داشتیم پاسخی سریع به این تجاوز رژیم صهیونیستی از طریق مورد هدف قراردادن مواضع نظامی اسرائیل در عمق فلسطین اشغالی داده شود. اما واقعیت آن است که انسان هرچیزی را که آرزو می‌کند دست کم در بازه زمانی فعلی به آن نمی‌رسد. ضرب‌المثل معروفی در این زمینه وجود دارد که می‌گوید: «کسی که دستش در آتش است مانند کسی نیست که دستش در آب است».

عطوان افزود، سیاست خوشتن‌داری سوریه و گرفتار نشدن در دام دیگران و عدم  انجام واکنش‌های نسنجیده و بدون هماهنگی با متحدانش به خصوص ایران و لبنان (حزب الله) و روسیه می‌تواند نتایج مثبتی داشته باشد؛ چرا که اکنون منطقه فضای ملتهبی دارد و چه ایران توافق هسته‌ای را به شکل اصلاح‌شده اروپایی‌اش بپذیرد و چه آن را رد کند، امکان وقوع جنگ در هر لحظه احساس می‌شود. این درحالی است که مهلت دوهفته‌ایِ تعیین شده توسط سید «حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله برای رژیم صهیونیستی در خصوص پیشرفت در ترسیم مرزهای دریایی به طوری که به یک توافق عادلانه و مورد قبول لبنانی‌ها برسد را فراموش نمی‌کنیم؛ توافقی که طبق آن لبنان می‌تواند از ثروت نفتی و گازی خود به طور کامل بهره‌برداری کند.

در ادامه این یادداشت آمده است، سران نظامی صهیونیست دو پیام ارسالی حزب‌الله در هفته‌های گذشته را به خوبی درک کرده‌اند؛ پیام اول ارسال سه پهپاد  بر فراز میدان «کاریش» برای انجام یک ماموریت شناسایی بود؛ میدانی که اسرائیل روی آن و منابعش چنگ انداخته است. پیام دوم انتشار کلیپی توسط بخش رسانه‌ای مقاومت اسلامی لبنان بود که در آن همه سکوهای گازی اسرائیل در امتداد سواحل فلسطین اشغالی و ناوهای این رژیم به تصویر کشیده شده بود؛ به این معنا که همه اهداف آن در تیررس موشک‌های دقیق حزب‌الله قرار دارند. از آن گذشته بزرگترین وحشتی که بر تشکیلات نظامی اسرائیل سایه افکنده است گشوده شدن جبهه جولان اشغالی توسط ارتش سوریه و حزب‌الله در کنار جبهه شمالی فلسطین اشغالی و سواحل این سرزمین و نوار غزه است. چه بسا که این تجاوزات ادامه‌دار رژیم صهیونیستی به حومه دمشق و فرودگاه این شهر  شواهدی مبنی بر سردرگمی صهیونیست‌ها ناشی از درز اطلاعاتی باشد که نشان می‌دهد مقاومت با تسلیحات پیشرفته خود آماده نبرد آزادسازی جولان است.

عبدالباری عطوان ادامه داد، ما هنوز هدف قرار دادن پایگاه آمریکایی التنف و ارتباط آن با تجاوزات اخیر اسرائیل به سوریه را درک نکرده‌ایم و تا این لحظه هیچ طرفی مسئولیت ارسال این پهپادها را بر عهده نگرفته است. شاید این حمله واکنشی انتقامی به تجاوزات اسرائیل و استفاده صهیونیست‌ها از این پایگاه برای انجام حملاتی به سوریه و عراق و در قالب پیامی هشدارآمیز برای آمریکا بوده است؛ مبنی بر اینکه در صورت وقوع هرجنگی در منطقه پایگاه آمریکا در امان نخواهد بود.

این تحلیلگر شناخته شده جهان عرب ادامه داد، ما که همواره در سنگر پاسخ سریع و قاطع به تجاوزات مستمر اسرائیل (۳۰۰ تجاوز تاکنون) ایستاده‌ایم، اعتراف می‌کنیم که سیاست خویشتن‌داری سوریه و موفقیت آن در جذب این حملات، علیرغم دردناک بودن اما حکمت و تدابیر خود را ثابت کرده؛ زیرا هدف بزرگتر سوریه حفظ تمامیت ارضی این کشور و روش مقابله با توطئه‌ای است که برای تجزیه سوریه و ایجاد هرج و مرج در آن از طریق پمپاژ صدها هزار میلیارد دلار و به کار گرفتن ده‌ها هزار تروریست جهت تحقق این هدف طراحی شده بود.

وی تصریح کرد، زمانی که «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه رسما اعلام می‌کند که در بلگراد (پایتخت صربستان) با همتای سوری خود دیدار کرده و دولت ترکیه پایبند به تمامیت ارضی سوریه بوده برای گفتگو و آشتی با این کشور و حمایت سیاسی از آن مقابل گروه‌های شورشی و نیز حل پرونده آوارگان آماده است، این مسئله درواقع اعتراف آنکارا نه تنها به شکست پروژه خود در سوریه بعد از ده سال بلکه اذعان به موفقیت دولت دمشق در مدیریت سیاسی و نظامی بحران سوریه نیز هست. چه کسی می‌توانست پیش‌بینی کند که معارضان مسلح سوریه در اعتراض به عقب‌نشینی‌های اخیر ترکیه پرچم این کشور را آتش بزنند و میلیون‌ها آواره سوری در ترکیه احساس کنند که دولت این کشور (ترکیه) از پشت به آنها خنجر زده است؟

در ادامه این مقاله تاکید شده، از سوی دیگر به نظر می‌رسد مقامات سوری که در برابر همه این پیشنهادات ترکیه سکوت کرده و در عین حال بر لزوم تحقق همه شروط خود در عقب‌نشینی کامل ترکیه از اراضی سوریه و پرداخت غرامت توسط ترک‌ها تاکید دارند، از فشار و تنگنا خارج شده‌اند.

عطوان در پایان یادداشت خود نوشت، مقامات سوری صراحتا به «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه می گویند: این حاصل عملکرد شماست که به خودتان برگشته است و نقش شما به عنوان میانجی میان دولت سوریه و معارضان قبل از پایبندی شما به همه شروط قابل قبول نبوده و بعد از اجرای این شرط‌ها میانجی‌گری شما را بررسی خواهیم کرد. از طرف دیگر پاسخ محور مقاومت از ایران تا فلسطین و سوریه و یمن و لبنان از هر زمانی نزدیکتر شده و دمشق به عنوان مخالف سرسخت هرگونه عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی و مخالف دست کشیدن از حقوق عربی و اسلامی در فلسطین، با قدرت به جایگاه شایسته خود بازخواهد گشت.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط