رسانه تخصصی روابط بین الملل

فایننشال‌تایمز: مردم شرق اروپا برای گرم شدن هر چیزی را می‌سوزانند

Diplomacyplus.ir/?p=5611
ساکنان شرق اروپا با آغاز سرما و مشکلات موجود جهت تامین گرمای منازل خود و در اثر فقر انرژی هر چیزی را برای گرم شدن می سوزانند.

در شهر اُزد در شمال مجارستان که دمای هوا به صفر رسیده است، ساکنان محلی برای گرم ماندن به سوزاندن سوخت های آلاینده همچون زغال سنگ قهوه ای، چوب و اقلام غیرقانونی همچون زباله روی آورده اند.

پشت سر گذاشتن زمستان به اولویت میلیون ها نفر در اروپای شرقی تبدیل شده است، مردمانی که استطاعت پرداخت بهای بالاتر برق و گاز را ندارند.

در سراسر این منطقه، هزینه هیزم نسبت به سال گذشته دو برابر شده است، زیرا خانوارها در حال ذخیره کردن منابع هستند.

به گفته تحلیلگران، نرخ فقر انرژی که به عنوان ناتوانی در تامین منابع گرمایشی کافی تعریف می شود، در کشورهایی چون مجارستان، اسلواکی و بلغارستان افزایش می یابد.

دیوید نمت اقتصاددان مجار از بانک بلژیکی «کی بی سی» گفت: اگر قیمت کالاهای اساسی به ویژه غذا و انرژی افزایش یابد، بسیاری را به فقر می کشاند و افرادی که همین حالا زیر خطر فقر هستند، به فقر شدید سوق می یابند.

در همین حال، استفاده فزاینده از سوخت های سمی باعث افزایش چشمگیر انتشار گازهای گلخانه ای در سراسر منطقه می شود.

سوزانا ناگی مدیر گروه زیست محیطی مجارستانی موسوم به انجمن ارتباط سبز گفت: سال ها توسعه از بین خواهد رفت. وی افزود: اگر بقای مردم به آن (سوخت های سمی) بستگی داشته باشد، آنها همه چیز را می سوزانند.

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان قوانین بهره برداری از جنگل را آسان تر کرده و دستور استخراج بیشتر زغال سنگ قهوه ای، زغال قهوه ای غنی از گوگرد را که یکی از کثیف ترین سوخت های فسیلی به شمار می رود، داده است.

این تمهیدات نشان می دهد که تغییرات اقلیمی در برنامه کاری بسیاری از دولت ها تا چه حد تقلیل یافته است.

در این میان، لهستان پس از ممنوعیت اتحادیه اروپا در زمینه واردات از روسیه، استانداردهای کیفیت را از سوزاندن زغال حذف کرد تا کمبود عرضه را کاهش دهد.

یاروسلاو کاژینسکی رهبر حزب حاکم لهستان ماه گذشته به مردم این کشور گفت، هرچیزی به غیر از لاستیک را برای گرم نگه داشتن خود بسوزانند.

لهستان به خرید زغال سنگ که یک سوم خانه ها را گرم می کند، یارانه تخصیص داده است. سایر دولت ها در منطقه اقدامات حمایتی فوری را در پیش گرفته اند، اگرچه در ابعاد همتایان غربی شان نیست.

بحران گرمایش زمستانی به ویژه در کشورهایی چون بلغارستان که دو سوم خانه های روستایی چوب می سوزانند، مشهود و دردناک است.

براساس اعلام یورواستات، حتی قبل از جنگ اوکراین، ۶۰ درصد از مردم بلغارستان با درآمد پایین نمی توانستند به اندازه کافی منازلشان را گرم کنند.

در کوزوو که یکی از فقیرترین کشورهای اروپایی است، تقریبا در هر خانه روستایی و اکثر خانواده های شهری چوب سوزانده می شود.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط