رسانه تخصصی روابط بین الملل

سفر “مورا” به تهران؛ تلاش اروپا برای رساندن آمریکا به تصمیم سیاسی

Diplomacyplus.ir/?p=1804
 هماهنگ‌کننده اروپایی گفت‌وگوها در حالی روز یکشنبه با مقامات و مذاکره‌کننده ارشد کشورمان دیدار می‌کند که پس از آن راهی آمریکا می‌شود تا واشنگتن با دریافت نکات و مطالب ایران، تصمیم سیاسی خود را بگیرد.

 پس از ماه‌ها چانه‌زنی، مذاکرات وین ۲۰ اسفندماه با بازگشت مذاکره‌کننده ارشد کشورمان به تهران موقتاً متوقف شد تا بر اساس تفاهمات صورت گرفته، واشنگتن بتواند تصمیم سیاسی خود را برای رسیدن به توافق خوب بگیرد.

در حالی مذاکرات به‌صورت موقت، متوقف شده است که رایزنی‌ها و تماس‌ها میان حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و جوزف بورل رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا و همچنین علی باقری مذاکره‌کننده ارشد ایران و انریکه مورا هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها به صورت مستمر ادامه داشته است.

انریکه مورا هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات در ادامه این رایزنی و گفت‌وگوها، شنبه‌شب وارد تهران شد تا امروز یکشنبه با علی باقری مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران دیدار کند.

همچنین بنا به درخواست مورا، دیدارهای دیگری نیز میان وی و برخی مقامات ارشد کشورمان برگزار می‌شود.

در این دیدارها قرار است آخرین تبادلاتی که میان مذاکره‌کنندگان صورت گرفته، بررسی می‌شود و هماهنگ‌کننده اروپایی گفت‌وگوها پس از دیدار با مقامات و مذاکره‌کننده ارشد کشورمان و دریافت مطالب و نکات جمهوری اسلامی ایران، برای انتقال این مطالب راهی اروپا و پس از آن برای نهایی کردن تصمیمات، راهی واشنگتن خواهد شد.

اکنون مذاکرات در نقطه حساسی قرار گرفته است و حل و فصل نشدن برخی از موضوعات باقی‌مانده و نرسیدن به نقطه توافق به دلیل عدم تصمیم‌گیری واشنگتن است که این تلاش‌ها در راستای نهایی کردن این تصمیم‌هاست.

در حالی که جمهوری اسلامی ایران مطالب خود را جمع‌بندی کرده و تصمیمات خود را به مورا اعلام خواهد کرد، لازم است که آمریکا به عنوان طرفی که از برجام خارج شده تصمیم سیاسی خود را اتخاذ کند و بیش از این مذاکرات را طولانی نکند و پس از دیدار با مورا، تصمیم نهایی خود را برای دستیابی به توافق خوب اعلام کند.

امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز شنبه در گفت‌وگوی تلویزیونی نیز اعلام کرد که ما به نقطه توافق نزدیک شده‌ایم اما موضوعات اندک و مهم باقی‌مانده است و قرار است آخرین تبادلات صورت گرفته مورد بررسی قرار بگیرد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط