رسانه تخصصی روابط بین الملل

جزئیات قرارداد راهبردی عراق با ایران در بخش انرژی

Diplomacyplus.ir/?p=3791
سخنگوی وزارت برق عراق از جزئیات قرارداد راهبردی میان بغداد با تهران در بخش انرژی پرده برداشت.

وزارت برق عراق جزئیاتی از قرارداد راهبردی این کشور با ایران در بخش انرژی را اعلام کرد. احمد موسی سخنگوی وزارت برق عراق در گفتگو با خبرگزاری رسمی این کشور (واع)، گفت که به‌موجب این توافقنامه ایران به‌مدت پنج سال 400 مگاوات برق به عراق صادر می‌کند.

وی افزود که هدف از این قرارداد نه صرفاً واردات 400 مگاوات برق بلکه همچنین بهبود کیفیت برق و افزایش امکانات کشور در تأمین برق مصرفی است.

سخنگوی وزارت برق عراق گفت که این توافقنامه بر اساس پرداخت هزینه و متناسب با نیاز عراق تنظیم شده است.

وی افزود عراق می‌تواند در وضعیت غیر اوج مصرف، از واردات این برق خودداری کند.

پیش از این علی‌اکبر محرابیان وزیر نیروی ایران از امضای قراردادی جامع با عراق در حوزه انرژی خبر داده بود.

علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیروی ایران تأکید کرد: حرکت به‌سوی انعقاد قراردادهای راهبردی بلندمدت در بخش برق، یکی از محورهای دیپلماسی پویای منطقه‌ای دولت ایران بوده که نتایج درخشانی را برای کشور به‌همراه داشته است.

وی ادامه داد: در همین راستا، اخیراً زمینه نخستین همکاری بلندمدت در بخش برق با کشور عراق مهیا شده است و قرارداد مهم و راهبردی با این کشور امضا کرده‌ایم.

محرابیان در تشریح محورهای همکاری ایران و عراق در حوزه برق گفت: محورهای متعدد همکاری بین ایران و عراق از گذشته تاکنون وجود داشته است که از جمله آن می‌توان به قراردادهای متعدد ساخت و توسعه نیروگاه و نگهداری واحدهای تولید برق موجود اشاره کرد.

وزیر نیروی ایران با اشاره به موارد همکاری برقی ایران و عراق گفت: با توجه به خودکفایی ایران در دانش فنی ساخت نیروگاه، تاکنون ساخت 1950 مگاوات نیروگاه تولید برق توسط شرکت‌های ایرانی با سرمایه‌گذاری طرف عراقی اجرایی شده است و همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان بخش خصوصی کشور نیز ساخت 1700 مگاوات نیروگاه را در این کشور در دست اجرا دارند.

این مقام مسئول ضمن اشاره به برنامه دولت ایران در حوزه برق گفت: با سرعت بخشیدن به توسعه ظرفیت نیروگاهی تلاش می‌کنیم در گام اول انرژی مورد نیاز در کشور را تأمین کنیم و سپس زمینه گسترش همکاری‌های برقی با سایر کشورهای همسایه را مهیا کنیم.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط