رسانه تخصصی روابط بین الملل

بازداشت ۶۰ مقام دولتی در عربستان سعودی

Diplomacyplus.ir/?p=5667
عربستان سعودی ۶۰ نفر از جمله شماری از کارمندان وزارتخانه‌های کشور را به اتهام رشوه‌ و کلاهبرداری بازداشت کرد.
سازمان موسوم به کنترل و مبارزه با فساد عربستان ( نزاهه) در عربستان سعودی امروز چهارشنبه از بازداشت 60 متهم به فساد مالی و اداری در چندین وزارتخانه از جمله  وزارت دفاع  خبر داد.

سازمان موسوم به کنترل و مبارزه با فساد عربستان اعلام کرد که در ماه ربیع الاول 1444 هجری قمری (اواخر سپتامبر تا 25 اکتبر) 3426 دور نظارتی را انجام داده  که منجر به تشکیل تعدادی پرونده‌های جنایی و اداری شده است.

بر اساس گزارش این سازمان، تعداد کل تحقیقات به 148 نفر و تعداد بازداشت شدگان به 60 نفر رسیده است.

سازمان موسوم به کنترل و مبارزه با فساد عربستان تاکید کرد که این کارمندان از وزارت‌خانه‌های دفاع، بهداشت، شهرداری، امور دهیاری‌ها و مسکن بودند.

این سازمان در ادامه افزود: این افراد به اتهام رشوه، سوء استفاده از قدرت، پولشویی و جعل بازداشت شدند.

سازمان کنترل و مبارزه با فساد عربستان از شهروندان خواست هرگونه سوء ظن و شکّ و شبهه به فساد مالی یا اداری را از طریق وسایل متعدد ارتباطی اطلاع دهند.

این سازمان سعودی  اواخر ماه گذشته  اعلام کرد که  بررسی تعدادی پرونده جنایی و اداری را آغاز کرده که دوره‌های نظارت 3164 نوبت بود، در حالی که تعداد کل تحقیقات به 147 نفر و تعداد بازداشت شدگان به 97 نفر رسید.این افراد  در چندین وزارتخانه به اتهام رشوه، سوء استفاده از قدرت، پولشویی و کلاهبرداری بازداشت شدند.

این درحالی است که  اخیرا دادگاهی در عربستان سعودی «سالم الدینی» معاون سابق وزارت کار و توسعه اجتماعی عربستان را که نزدیک به پنج سال است به دلیل انتقاد از مقامات سعودی در بازداشت به سر می برد، به 15 سال حبس محکوم کرد.

سازمان موسوم به مبارزه با فساد در عربستان سال‌ها به بررسی بسیاری از پرونده‌ها ادامه داده و این امر منجر به محکومیت صدها کارمند فعلی و سابق در بخش‌های مختلف دولتی و بسیاری از شهروندان و مهاجران شده است.

عربستان سعودی به طور دوره‌ای پرونده‌های فساد مربوط به مقامات، افسران، بازرگانان و کارمندان دولتی را اعلام می‌کند.

سازمان کنترل و مبارزه با فساد عربستان اخیرا فاش کرد که در سال 2021 صلاحیت‌ها و وظایف خود را در مبارزه با فساد آغاز کرد و 34825 دور نظارت را انجام داد و از 7648 متهم در پرونده‌های اداری، جنایی و مالی تحقیق کرد. طی این تحقیقات 2460 متهم برای تکمیل مراحل عادی در این کشور بازداشت و به قوه قضاییه ارجاع داده شدند.

مقامات سعودی طی ماه‌های گذشته کمپین‌های بازرسی و نظارتی خود را تشدید کردند و صدها پرونده را به قوه قضائیه ارائه کردند که در آنها صدها نفر از جمله شاهزاده، افسران و مقامات نهادهای دولتی به حبس و جزای نقدی محکوم شدند.

مقامات سعودی همچنین در سال‌های اخیر طی چندین نوبت، تعدادی از مخالفان در این کشور را به بهانه مقابله با فساد بازداشت کرده‌اند.

«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان، سال 1396 دستور تشکیل سازمان مبارزه با فساد به ریاست پسرش «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور را صادر کرد و به دنبال آن ده‌ها نفر از شاهزادگان و مسئولان فعلی و پیشین سعودی دستگیر شدند.

دستگیری و بازداشت مقامات سعودی به اتهام فساد مالی در حالی صورت می‌گیرد که مسئولان عربستان جزئیات مربوط به اتهام این افراد را اعلام نمی‌کنند؛ در واقع شفافیتی که برای رسیدگی به چنین پرونده‌هایی لازم است در روند دستگیری متهمان مربوطه در عربستان وجود ندارد. حتی اطلاع دقیقی از افراد بازداشت شده نیست.

محمد بن سلمان با دفاع از موج بازداشت مسئولان کنونی و پیشین عربستان و آنچه مبارزه با فساد خوانده است، مدعی شد که وی تلاش می‌کند با این کار، اقتصاد کشورش را اصلاح کند.

برخی ناظران در گزارشی با اشاره به تشدید سرکوب گری در عربستان سعودی اعلام کردند که مقامات سعودی بطور مستمر صدها مدافع و فعال حقوق بشر را به همراه بسیاری از شخصیت‌های مذهبی، نویسندگان ومنتقدان بازداشت می‌کند و این بازداشت‌ها شامل مقامات دولتی، تاجران و شاهزاده نیز می‌شود.

عربستان سعودی در مورد شرایط آزادی بیان و حقوق بشر با انتقادهای بین المللی مواجه است و تعداد زیادی از روشنفکران، علما، روزنامه نگاران و مدافعان حقوق بشر و همچنین تعدادی از فعالان برجسته در زمینه حقوق بشر را نیز بازداشت می‌کند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط