رسانه تخصصی روابط بین الملل

استقبال چین از مذاکرات «غیرمستقیم» ایران-آمریکا

Diplomacyplus.ir/?p=3459
وزارت امورخارجه چین در واکنش به از سرگیری روند گفت و گوهای هسته‌ای میان ایران و غرب و روند مذاکرات «غیر مستقیم» میان تهران و واشنگتن با تسهیل‌گری اتحادیه اروپا در دوحه، آمریکا را آغازگر بحران هسته‌ای ایران دانست و تاکید کرد واشنگتن باید به تعهداتش در این مسیر عمل کند.

 در این دور از گفت‌وگوها که پس از وقفه ای سه ماهه از سر گرفته شده و این بار بجای وین، به میزبانی دوحه پایتخت قطر در نزدیکی ایران انجام می شود، علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران  ایران و رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، با تسهیل‌گری نماینده اتحادیه اروپا، روند مذاکرات “غیر مستقیم” را از عصر روز گذشته آغاز کرده اند.

براساس گزارش تارنمای وزارت امور خارجه چین، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در پاسخ به سوالی در خصوص از سرگرفته شدن روند مذاکرات هسته ای و این بار در قطر و به صورت مذاکرات «غیرمستقیم» بین ایران و آمریکا گفت: مذاکرات غیرمستقیم میان ایران و آمریکا بر سر موضوع هسته‌ای با تسهیل گری اتحادیه اروپا انجام می‌گیرد.

وی همچنین از تلاش های اتحادیه اروپا برای از سرگیری مذاکرات قدردانی کرد.

این مقام دولت پکن تاکید کرد: از آنجایی که آمریکا آغازگر بحران هسته‌ای ایران است، باید به تعهد خود مبنی بر بازگشت به برجام عمل کند، فعالانه به نگرانی های مشروع ایران پاسخ دهد و در جهت از سرگیری زودهنگام مذاکرات برای پیشبرد امور اقدام کند.

لیجیان افزود: همه طرف‌های درگیر در این مذاکرات باید به اظهارات و عملکردشان و تاثیرگذاری آن بر پیشبرد مذاکرات توجه داشته باشند.

سخنگوی وزارت امورخارجه چین خاطرنشان کرد: مذاکرات دیپلماتیک تنها راه درست برای حل مسئله هسته‌ای ایران است. حفاظت از برجام نفعی مشترک برای جامعه بین المللی است. چین همیشه به حل و فصل سیاسی موضوع هسته‌ای ایران متعهد بوده و همچنان به مشارکت سازنده در مذاکرات ادامه خواهد داد تا برجام در اسرع وقت به مسیر عادی بازگردد.

به گزارش ایرنا، دوشنبه هفته جاری سعید خطیب زاده سخنگوی وقت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آخرین نشست خبری خود در سمت سخنگویی، تاکید کرد: هیچ مذاکره مستقیمی با آمریکا انجام نخواهد شد، مذاکرات به صورت غیر مستقیم و با تسهیل گری اتحادیه اروپا انجام خواهد شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران که به ترکمنستان سفر کرده است، روز گذشته گفت: قرار ما بر این است که مذاکره سه جانبه و غیرمستقیمی را داشته باشیم.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: برای رسیدن به یک توافق خوب، پایدار و قوی آمادگی داریم و جدی هستیم، علیرغم اینکه بایدن از طریق طرف‌های مختلف پیام های مختلفی را برای جمهوری اسلامی ایران ارسال کرده و تاکید می‌کند که اراده جدی برای رسیدن به توافق دارد، اما ما هنوز در عمل چیزی جز رفتارهای مبتنی بر فشار حداکثری دوره ترامپ در آمریکا را شاهد نیستیم، علیرغم اینکه لسان و زبان بایدن متفاوت است اما باید در این مرحله گفت و گو ها ببینیم که چه مقدار از ادعاهای آمریکایی‌ها نسبت به داشتن نیت و اراده جدی واقعی است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط